top of page
Ara

Beş Katlı Ev


Kore'nin Seul şehrinde inşa edilen "dikey aile evi", pratiklerini New York ve Seul merkezli olarak sürdüren stpmj tarafından tasarlandı.

stpmj projeyi anlatıyor:

Beş Katlı Ev, oldukça yoğun yapılaşmanın olduğu Seul şehrindeki küçük bir arsada, dikey istiflenmiş bir aile evi. Bu uzun ve ince ev, gerekli çekme mesafeleri ve park yeri düzenlemeleriyle, 100 m2’den az bir alanda dikey bir yaşam yaratıyor. Kore’de emlak önemli bir yatırım aracı. Seul’daki standart durum oturma odası, mutfak, yemek odası ve yatak odalarının tek bir katta toplandığı bir evde yaşamak. Dönüşüme uğrayan evlerin ekonomik değeri ve alışıldık konut altyapısını düşünüldüğünde, küçük taban alanında dikey olarak çalışan ev provokatif bir konut tipi olarak görülebilir. Küçük arazide yapılan karmaşık inşanın ek maliyeti, iç ve dış mantolama yüzeylerinin artması ve yoğun kentsel alanda yaşayan komşuların şikayeti dikey bir ev tipi geliştirmenin olumsuz tarafı. Buna rağmen, dikey ev, 80’ler ve 90’larda hemzemin dairelerde büyümüş ve tek katlı evlerde sağlanamayan mekânsal kaliteler arayan insanlar arasında son zamanlarda popüler.

Proje, yatırım değerinin ötesinde, dikey yaşamları tek bir aile evinde toplamayı öneriyor. Ev beş aile üyesi için inşa edildi: eşler ve üç çocuk. Evde, babanın hobisi olan marangozluk için bir atölye; 10, 8 ve 6 yaşlarındaki kızlar için de bir oyun odası var. Birinci katta genişletilmiş kuzey cephesinde yer alan oyun odası, kızların okul saatleri öncesi veya sonrası zamanlarını geçirebilecekleri bir alan. Marangoz atölyesi güneyde, giriş çıkışı kolaylaştıracak şekilde, otoparkın yanında konumlanıyor. Aile toplantıları için ayrılan, mutfak, oturma odası, yemek odası gibi alanlar ikinci katta yer alıyor. Ebeveyn yatak odası ve kızların en küçüğünün odası, küçük bir kütüphane ile beraber üçüncü katta, büyük kızların manzaraya açılan odası beşinci katta konumlanıyor. Dördüncü katta ise yine bir toplanma mekanı ile bir teras, yatak odası ve banyo bulunuyor. Büyük ve geniş açıklıklar yerine, ışığı ve mahremiyeti sağlayacak ince pencereler kullanıldı. Güney dışındaki tüm açıklıklarda tuğla ekran uygulandı.

Dokuz metrenin yukarısında, doğal ışık alımına dair düzenlemelere uygun kademelenen kütle ve otoparkın üstüne yapılan çıkma, konut bölgesinde tipik bir bina formu haline geliyor. Beş katlı ev, yapıyı tanımlayan temel elemanlara kavis vererek ince ayarları arıyor. Otoparkın üzerindeki çıkma, dördüncü kattan inen eğimli duvar ve cephelerdeki açıklıkların kavisleri dikey aile evinin kimliğini gösteriyor ve kendine has görünümünü ifade ediyor.

Diğer detaylar için >>>>

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page