top of page
Ara

3D'ye Nereden Başlanır ?


Merhaba.

Yayınlarını severek ve ilgi ile takip ettiğim ArtOfCgi 3d modelleme-render işlerine yeni başlayan yada başlamayı düşünen kişiler için harika bir yazı paylaşmıştı. Bende böyle bir yazı yazsam mı diye düşünürken hem bilgimin yeterli olmayacağını düşündüğüm için hemde artofcgi bu noktada eksiksiz bir yazıyı zaten paylaştığı için aynısını sizlerle burada paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar. Buyrun...

Bu sektöre meraklı herkesin hangi 3D yazılım ile başlayayım sorusu bir defada olsa muhakkak kafasını kurcalamıştır. Bu konuda hangi yazılım dilini kullanayım sorusuna paralel, sektörlerin çıkmaz sokaklarından biridir.

Aslında her şeyden önce 3D sektörünün hangi alanı ile ilgileniyorsunuz önce ona karar vermelisiniz. Mimari görselleştirme, görsel efekt, endüstriyel tasarım, oyun arayüz tasarımı, organik modelleme vs gibi alanlardan birini seçtiyseniz veya ben hepsine meraklıyım diyorsanız sektörlere göre bazı önerileri yazı sonuna ekledik. Şimdi biraz ayrıntılardan bahsedelim.

Ülkemizde bu konuda yazılmış en ayrıntılı yazıdır. Bu yüzden biraz uzun gelebilir. Önceden uyaralım.

Önce şunu bilelim 3D ve CG Nedir?

Resmin veya animasyonun bilgisayardaki yazılımlar aracılığıyla üç boyutlu uzayda oluşturulmasıdır. Bu boşluğa 3D uzayı denir, genişlik, uzunluk ve yükseklikten oluşur. İngilizce üç boyut three dimensions kısaca 3D olarak adlandırılır. 3D yerine zaman zaman CG (computer graphics – bilgisayar grafikleri) kısaltması kullanılır. CG bilgisayarda oluşturulmuş 3D veya 2D grafiklerin yerine de kullanılabilmektedir. Yine bizim konumuzla paralellik gösteren CGI (bilgisayar tarafından oluşturulmuş görüntü) filmlerdeki görsel efektlerin temelini oluşturmaktadır.

Tanımlamaları yaptıktan sonra 3D yazılımı seçmeden önce dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şunlar:

 • Arayüz basitliği ve öğrenim kolaylığı

 • Eğitsel içerikler ve teknik desteği

 • 3. parti yazılım, plugin desteği ve pipeline entegrasyonu

 • Sektörde tercih ediliyor oluşu

 • Tasarımların karmaşıklığını kaldırabilme

 • Yazılımın satın alınabilme şekli, ücretinin makul olması

Aslen bir çok 3D yazılım ile istediğiniz her şeyi günümüzde yapabiliyoruz. Ama verimlilik ve maliyetler göz önüne alındığında farklı görevlerde, farklı yazılımlar birbirine üstünlük sağlar. Ama bize zamandan ne kadar tasarruf ettiriyor olması önemli bir konudur. Bir bakıma bu sorunun net bir cevabı yok.

Neyi Nasıl Yapacağınıza Karar Verdiniz mi?

Uzman birine “hangi 3D yazılımını seçmeliyim ?” diye sorduğunuzda size, kendi kullandığı yazılımın gayet iyi olduğunu söyleyecektir. Hatta ülkemizde bir çok kişinin aklına ilk gelen ve size önereceği 3ds Max olacaktır. Fakat mimari alan için özelleştirilmiş SketchUp’ı unutmamak veya motion design alanında sektör lideri Cinema 4D ile beraber, animasyon ve rig konularında Dünyada en çok tercih edilen yazılımı Maya göz ardı edilmemelidir.

Peki hem mimari hem animasyonu 3ds Max yapamaz mı? Diye soracak olursanız, yapar ama Cinema 4D’de yapar, Modo’da yapar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yapmasından ziyade bu programı öğrenince size katacağı artı değerler de çok önemlidir.

Hatta bu konuda şöyle bir örnek verelim. Dünyanın tanınmış en büyük 3D görselleştirme stüdyolarından MIR. Lightwave kullanmaktadır. Ama ülkemizde Lightwave kullanım oranı çok az olduğundan kendi işiniz haricinde iş arama sürecinde sıkıntı çekeceğiz aşikar. Yok ben kendi işimi yapacağım diyorsanız önemli olan müşterin önüne render edilmiş resim veya animasyonu koyabilmektir. Harcayacağınız zamanı göz önüne alarak hangi yazılımı tercih ettiğinizin pekte önemi yok.

Aşağıdan MIR. stüdyosuna ait bazı renderlara göz atabilirsiniz. İlk bakışta 3ds Max den hiç de farkı yok gibi.

Başka bir mevzuda şu: İngilizce gibi yabancı diliniz yoksa ülkemizde mesela Modo, Lightwave, Houdini için düzenli eğitim seti bulmanız imkansız. Ve Maya, Rhinoceros gibi diğer yazılımlar içinde çok kısıtlı türkçe kaynak mevcut. Öğrenme sürecine başlamadan önce bu konuyu da göz önüne almalısınız. Burada ingilizce önemli rol oynuyor olsa da işin içine teknik terimler girdiği için basit İngilizce yetersiz kalacaktır. Özellikle Türkçe kaynağı az olan yazılımlar için sosyal medya gruplarında yazılanları anlayacak kadar da olsa öğrenmelisiniz. Gerektiğinde help dosyaları yardımıyla yazılım hakkında merak ettiğiniz bir çok konunun üstesinden gelirsiniz.

Herhangi bir 3D yazılımı öğrendiniz iş bitti mi? Tabi ki hayır. Bu sektörde her zaman gelişime hazır olmalısınız. Örneğin materyal hazırlarken eskitme dokuyu illaki Photoshop’ta boyayacağım diye tutturmanın bir anlamı yok. Bu konuda uzmanlaşmış Mari, Substance Painter, veya Quixel DDO tercih etmeniz size bambaşka dünyaların kapılarını aralayacaktır.

Ve son zamanlarda texture boyama, organik modelleme gibi alanlarda yıldızı iyice parlayan 3D Coat’a da bir bakmanızda fayda var.

Veya bu mimari animasyonun 80 MB boyutuyla ücretsiz 3D yazılım Blender ile yapıldığını söylesek muhtemelen şaşıracaksınız. Ve burada haberini yaptığımız Ajans 327 animasyon filmi tamamen Blender ile hazırlanmıştır.

Asıl olan programdan ziyade kişinin beceri ve yeteneğidir. Buda şu anlama geliyor, sadece 3D yazılım bilerek 3D artist olunmaz. Siz animasyonun 12 temel prensibini bilmeden Mayanın üstadı olsanız da kâr etmez. Aynen fontları, mizanpajı ve renk teorisini bilmeden grafik tasarımcı olamayacağınız gibi.

Ama önemli olan bu sektöre merakınız varsa bir yerlerden başlayın,gerisi zamanla gelir. Mesela bu yazıyı yazan ben Cinema 4D kullanıcı olarak 3ds Max’in arayüzüne alışmam ve C4D sahnelerini Max de render almam 15-20 gün gibi kısa bir süremi aldı. 3d yazılımdan ziyade 3D tasarımın mantığını öğrenmeniz sizin için her zaman daha faydalı olacaktır. Extrude, bevel, instance, primitive objeler, boole, chamfer, modifiyerler vs daha yüzlerce özellik ve terim programlar arasında ortak sadece arayüzde yerlerine aşina olmak önemli.

Fakat bir yazılıma başladıktan sonra belirli bir olgunluğa ulaşmadan farklı bir yazılıma geçmeniz size zaman kaybettirir ve ikisini yarım bilmek sizi uzman yapmaz. O zaman hangi yazılımla başlayacağınızı iyi seçmeniz gerekiyor. daha önemlisi kullanım amacınızı iyi seçmeniz gerekiyor.

Önerilere geçmeden şunu da belirtelim. Proje sunumlarınızda ortaya bir görsel veya animasyon çıkarmak için tabiki de bir render motoruna ihtiyacınız var. Yakında bu konu ile alakalı her şeyi açıklayan detaylı bir yazımız yayınlanacak. Ama aşağıdaki listeye en popüler bir kaçını ekledik.

Render - Plug-in Önerileri

3D Modelleme, Animasyon ve Render Yazılımları

 • SketchUp: Mimari görselleştirme düşünüyorsanız ilk terchiniz olmalı.

 • 3ds Max: Mimari ve oyun sektörüne girecekseniz, ülkemiz piyasasında en kolay iş bulabileceğiniz yazılımdır kendileri. Tabi ki 3ds Max’i sadece mimari ve oyun sektörüne hapsetmek doğru olmaz. Ama Apple bilgisayarlarda çalışan versiyonu henüz yoktur. Fakat oyun sektörü için Unity oyun motorunu tercih edecekseniz, Unity’nin Cinema 4D ile entegre çalıştığını da belirtelim.

 • Maya: Animasyon, sinema sektörü ve rigleme için ilk tercih edilmesi gereken yazılım. Veya bu konuda Cinema 4D öğrenin.

 • Softimage XSI: Animasyon, sinema sektörü ve efektler konusunda Autodesk’in Hooudini ile mücadele etmek için aldığı yazılımdır. Fakat 2015 yılı itibariyle firma Sofimage’ın güncellemesini durdurdu.

 • Cinema 4D: Reklam, yayıncılık ve hareketli grafiklere (motion graphic) ilginiz varsa ilk tercihiniz olmalı. 3ds Max veya Maya dada yapılır fakat yazılımın After Effect ve Illustrator ile entegrasyonu sizi bir adım öne geçirecektir. Mimari işlerinizde de çok tatmin edici sonuçlar elde etmeniz muhtemel yazılımlardan.

 • Houdini FX: Parametrik modelleme seçenekleri ile ünlü, görsel efektler, simülasyonlar, patlamalar vs konularda Hollywood’un gözdesidir. Tercihiniz yurt dışıysa eğer Maya ile beraber Houdini bilmeniz sizi asla ama asla işsiz bırakmaz.

 • Blender: Arayüzü az karışık olsa da diğer tüm yazılımlar gibi modelleme, animasyon, rigleme ve render konularında uzman tamamen ücretsiz yazılım ile efsane çalışmalar yapacağınız aşikar.

 • Lightwave: Ülkemiz de pek popüler olmasa da diğer 3D yazılımlardan aşağı kalır yanı yoktur. Unity ile tam entegre çalışır.

 • Modo: Foundry firmasının satın almasıyla şaha kalkan, Subdivision Surface modelleme konusunda eline hiç bir yazılım su dökemez ve tüm 3D süreci yönetebileceğiniz kaliteli yazılımlardandır.

 • zBrush: Karakter, organik modelleme ayrıca 3D modellemede yapabileceğiniz Sculpt programları içerisinde en popüleri olanıdır.

 • Mudbox. zBrush’a alternatif Autodesk firmasının sculpt programıdır. 3D boyama özelliği zBrush’a göre oldukça gelişmiştir. Ama şunu da belirtelim Cinema 4D, Blender ve Modo’nun da kendi bünyesinde sculpt özelliği mevcut.

 • 3D Coat: Organik ve katı yüzey modelleme konusunda son zamanlarda yıldızı iyice parlayan 3D boyama konularında da uzman yazılım.

Render ve Oyun Motorları

 • 3D modellerinize kaplama atmak, ışık eklemek ve render için gerçek zamanlı yazılım çözümü KeyShot veya Marmoset Toolbag

 • Render motoru tercihi ise CPU için vRay, Corona, Arnold veya GPU için Octane, FStorm, Redshift piyasadaki popülerlik açısından ilk tercihiniz olmalı. Renderman, Clarisse FX, Maxwell, Physical Render, IRay, Indigo, FuryBall gibi başka alternatiflerde söz konusu tabi ki.

 • 3D/2D Oyun yapımı ile ilgileniyorsanız bir oyun motoru ve kodlama dili şart. Unreal Engine, Unity, Cry Engineveya gelişmekte olan Lumberyard. Bunlarla birlikte C# veya C++ kodlama dillerinden biri kesinlikle önerimizdir. Bu iki konudan yakında yayınlanacak yazımızda çok ayrıntılı bahsedeceğiz.

Mimari Animasyon, Yapı Bilgi Modellemesi ve Mühendislik Çözümleri

 • Lumion: Mimari animasyonlar için son sürümüyle adeta devrim yapmıştır. Son sürümüne göz atmak isterseniz haberimiz burada.

 • Twinmotion: Lumion’a sıkı alternarif olsada kütüphanesi o kadar gelişmiş değildir. Fakat Unreal oyun motorunun dinamiklerini bünyesine ekleyen son sürümüm bakmaya değer.

 • Lumen RT: Bu aralar popülaritesi düşse de doğrudan ArchiCAD, MicroStation, Revit, VUE, CityEngine ve SkethUp ile olan entegrasyonu da göz ardı edemeyeceğiniz gerçek zamanlı animasyon yazılımı.

 • Rhinoceros: Sanayi için 3B modelleme ve prototipleme için NURBS modellemenin üstadıdır. Ürün, takı tasarımı (kuyumculuk), gemi ve uçak mühendisliği sektörlerinin vazgeçilmezi konumundadır. Algoritmalar ile parametrik modeller oluşturabileceğiniz Grasshopper 3D bu yazılım ile tam entegre şekilde çalışmaktadır.

 • BIM: Yapı bilgi modellemesi yapacaksanız ArchiCAD, Allplan veya Revit ihtiyacınız olan 3 önemli yazılımdır. ArchiCAD ve Allplan’ın çatı şirketleri aynı olduğundan bunlarla birlikte Cinema 4D, Revit ile 3ds Max kullanmanız tavsiye edilir.

 • CAD/CAM/CAE gibi mühendislik çözümleri gibi konulara merakınız varsa Solidworks veya Catia‘yı tercih edin. SpaceClaim‘de iyi bir alternatif olabilir. Tabi bu konularda sadece merak çözüm değil. Akademik bir eğitim alınması da bu konuda şart.

Eklenti, Efekt ve Simülasyon Yazılımları

 • Realflow: Houdiniye alternatif akışkan dinamikleri ve simülasyonlarında uzmandır. Cinema 4D ve Maya programlarına direk olarak simülasyon datalarını aktarabilirsiniz.

 • Phoenix FD: Akışkan, gaz, toz, su, patlama, ateş vs konularda uzman Chaos Group’a ait 3ds Max ve Maya’da kullanabileceğiniz alternatif simülasyon eklentisi.

 • FumeFX: 3ds Max ve Maya ile gerçekçi ateş, duman, patlamalar ve diğer gaz olaylarının simülasyonu ve işlenmesi için tasarlanmış güçlü bir akışkanlar dinamiği eklentisidir.

 • RayFire: 3ds Max arayüzünde kullanabileceğiniz kırılma, çatlama gibi simülasyonlar için idealdir.

 • BiFrost: Maya arayüzünde çalışan simüle edilmiş sıvı ve aerodinamik efektler oluşturabilen prosedürel simülasyon yazılımıdır. Ayrıca duman gibi sıvı gaz etkileri oluştubildiğinide belirtelim.

 • Krakatoa: Hacimsel parçacık oluşturma ve manipülasyon yapan 3ds Max, Maya ve C4D arayüzünde çalışan entegre bir yazılımdır. Özetle düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda bitirilmesi neredeyse imkansız olan projeleri çok daha kısa zamanda ve daha kolay biçimde Krakatoa ile tamamlayabilirsiniz.

 • Marvelous Designer: Kıyafet, yastık, yatağa ihtiyacınız varsa ve kumaş simülasyonları ilginizi çekiyorsa kullanmanız gereken yazılım

 • Topluluk (Crowd) Simülasyonları: İnsan hareketleri gibi konulara merakınız varsa diğer 3D yazılımlar ile entegre şekilde çalışan AXYZ, Golaem veya Miarmy tam size. Yapay zeka ile hesaplamaları yapan bu programlar Game of Thrones, Yüzüklerin Efendisi, Ant Man gibi yüzlerce filmde topluluk (crowd) simülasyonları için kullanılmakta.

Diğer 3D Yazılım Çözümleri

 • Motion Builder: Hareket yakalama teknolojilerine ilginiz varsa insan haraketlerindeki iskelet sistemini 3D modelde kullanmak isterseniz ilk tercihiniz olsun.

 • iClone: Microsoft Kinect ile beraber Motion Builder tarzı mocap işlerinizi halleden ayrıca gerçek zamanlı animasyon işlerinizde de kullanabileceğiniz alternatif bir yazılım. Oyun motorlarıyla olan entegrasyonunu da göz ardı etmeyin.

 • Topogun: zBrush’ta modeli yaptınız, bir baktınız retopolojiye ihtiyaç duydunuz. Ne yapacaksınız tabi ki Topogun kullanacaksınız.

 • UVLayout: Düzgün topolojiye sahip modele texture giydirebilmek düzgün Unwrap haritasından geçer. Bir çok 3D program bu konuyu kendi bünyesinde çözse de bu konuda önerebileceğim işinin uzmanı bir yazılımdır.

 • Unfold3D: UVLayout’ alternatif modern arayüze sahip UV map çıkarma yazılımıdır.

 • Fuse: Adobe’ye ait hazır karakterler üzerinde oynayarak yeni 3D karakter modelleri hazırlayabilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz modelleri Photoshop içerisinde pozlandırabilirsiniz.

 • Character Creator: iClone ve diğer 3B araçlarla gerçekçi görünümlü, animasyona hazır 3B insan karakterleri oluşturabilen ve oluşturulan modelleri pozlandırabilen Fuse’ye alternatif yazılımdır.

 • Substance Designer: Çok ayrıntılı materyaller hazırlamak için biçilmiş kaftan konumunda olan efsanedir kendileri.

 • World Machine: Arazi, yer, dağ, ova vs gibi doğa koşullarını prosedürel olarak oluşturan ve bunları dışa aktarabilen efsane.

 • VUE xStream: Son derece zengin dijital doğa ortamları, ağaçlar ve ormanlar üretmek için ideal yazılım. Avatar filmindeki orman sahnelerinin çoğu bu program ile yapıldığını da belirtelim

 • SpeedTree: Sadece ağaç, bitki yapmak istiyor, bunlara rüzgar etkisi ekleyip diğer 3D yazılım ve oyun motorlarında kullanmak istiyorsanız tam size göre.

 • Plant Factory: Foto gerçekçi bitkiler oluşturmak için e-on firmasına ait SpeedTree alternatifi yazılım.

 • Xnormal ve Crazybump: Materyal kanallarında kullanmak için normal map hazırlarken en büyük yardımcınız olacak 2 yazılımdır. Ayrıca bu normal, bump ve displacement maplerinin ne olduğunu ayrıntılı şekilde buradakiyazımızda açıklamıştık.

 • DaVinci Resolve: Color grading ve color correction gibi konular ve renkler dünyasına meraklıysanız sektör lideri yazılımdır kendileri. Veya başka bir alternatif arıyorsanız Adobe Speedgrade

 • Substance Painter, MARI, Quixel Suite: 3D boyama, doku eskitme gibi konularda uzman farklı firmalar ait alternatifler

 • Nuke, Fusion veya After Effect: Dikey kurgu (compositing) işleri için biçilmiş kaftan konumunda farkllı firmalara ait alternatifler. Dikey kurgu nedir? diye merak ederseniz buraya bir bakın derim.

 • 3D yazılım olmasa da örneğin mimari renderlarınız için post sürecinde olmazsa olmazınız Photoshop’u bu listeye eklemeseydik ayıp olurdu.

 • Çalışma ortamınıza göre 3D yazılımlara pipeline geliştirmek, iş sürecini hızlandırmak ve scriptler de yazmak istiyorum diyorsanız Python programlama dili tam size göre.

481 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page